Weranda Weddings 5 poradnik 5 O ślubie humanistycznym – w pigułce 

O ślubie humanistycznym – w pigułce 

sty 20, 2024
To taka ceremonia, która nie zawiera urzędowych formalności ani wymiaru religijnego. Ślub humanistyczny nie jest jednak zalegalizowany w naszym kraju i nie niesie za sobą żadnych skutków prawnych, dlatego często nazywany jest także ślubem symbolicznym.

W tym artykule opowiemy o tym: 

  • dlaczego właśnie taki ślub i dla kogo on jest?
  • gdzie zorganizować taki ślub?
  • kto udziela takiego ślubu?
  • o czym warto pamiętać? 

Dlaczego ślub humanistyczny i dla kogo on jest ?

Marzy wam się niesamowity ślub, ale … 

  • urzędnik lub ksiądz nie chcą zrobić go w plenerze
  • formuła samego ślubu cywilnego lub kościelnego nie jest dla was odpowiednia
  • jesteście osobami niewierzącymi lub wierzącymi, ale niepraktykującymi
  • jeśteście parą jednopłciową i w Polsce takie śluby (jeszcze) nie mają konsekwencji prawnych
  • jesteście różnych wyznań
  • wzięliście już ślub w urzędzie, ale teraz czas na ceremonię i wesele

Ślub humanistyczny można połączyć ze ślubem cywilnym lub kościelnym. Porozmawiajcie o tym z księdzem lub urzędnikiem czy nie widzą przeciwwskazań, abyście wprowadzili swoje przysięgi lub inny element ślubu humanistycznego.

Czyli dla kogo jest właściwie taki ślub? Dla KAŻDEGO!  

Gdzie zorganizować ślub humanistyczny?

Taką ceremonię ślubu humanistycznego zorganizować możecie nawet na szczycie wieżowca, w środku lasu czy we własnym ogrodzie. Nie ogranicza nas Urząd Stanu Cywilnego, brak dostępności terminu czy brzydka pogoda, a jedynie Wasza wyobraźnia. 

Ze względu na to, że ślub humanistyczny, nie ma na razie konsekwencji prawnych, bez problemu przeprowadzić go można poza granicami Polski, nad brzegiem ciepłego morza, czy na szczycie alpejskiego stoku. 

Kto udziela takiego ślubu? 

Uroczystość ślubu humanistycznego prowadzi Mistrz Ceremonii. Idealnie sprawdzi się profesjonalna firma, która ma już gotowe scenariusze takiej uroczystości, doradzi wam w doborze przysięgi i elementów ceremoniii i profesjonalnie ją poprowadzi i zadba o jej przebieg. Ale możecie też na celebranta wziąć swojego przyjaciela, mamę, kuzynkę czy sąsiada. Ważne, aby była to osoba Wam bliska, śmiała i taka, która dobrze zna Wasz związek – będzie jej łatwiej poprowadzić taki ślub. 

O czym warto pamiętać?  TOP 3 

PRZYSIĘGI – w ślubie humanistycznym sami możecie ułożyć swoje przysięgi. Może to być przysięga od serca do serca, wypełniona waszą miłosną historią. Składacie tę przysięgę przed samym sobą i swoją drugą połówką. To coś bardzo głębokiego, nie tylko wypowiedziane słowa. To chwile pełne niepowtarzalnych emocji i wzruszeń.  A może zamiast przysięgi mówionej pragniecie sobie zaśpiewać lub zatańczyć? Czemu nie. Sky is the limit. 

ARANŻACJA MIEJSCA ŚLUBU – Muzyka prosto ze świata wikingów? Duże futra i dekoracje w stylu Gry o Tron?A może tropiki lub morski klimat typu Florida Vibe? To wszystko jest na wyciągnięcie ręki a ogranicza was tylko Wasza wyobraźnia. 

ZAANGAŻOWANIE WASZYCH BLISKICH –  jeśli chcielibyście w Waszą ceremonię zaangażować waszych bliskich, przyjaciół, rodzinę, dzieci, zwierzęta, jest taka możliwość. Mogą oni np. tworzyć orszak ślubny, przynosić obrączki, szarfy, świecę, zaśpiewać waszą ulubioną piosenkę czy odczytać fragment wiersza lub stand upu, który ma dla Was duże znaczenie 🙂 

Ps. Jeśli decydujecie się na obecność Waszych zwierząt na ceremonii, pamiętajcie o zapewnieniu im dobrych warunków oraz opiekuna na czas, kiedy Wy będziecie zajęciu przyrzekaniu sobie miłości po wieczność 🙂