Opłaty czyli “co łaska” – co to tak właściwie znaczy?
Teoretycznie sakrament jest bezpłatny, ale kto z nas nie słyszał o opłacie „co łaska”? Zazwyczaj jest to od ok. 200 zł do nawet 1000 zł!! Zdarza się nawet, że ksiądz ma ustalony cennik za udzielenie wam ślubu kościelnego. Spotkaliście się z taką sytuacją?
Każdy z was zdecyduje co zrobić z tą opłatą, ale pamiętajcie, że oprócz tego należy mieć na uwadze także kilka innych elementów
- opłata dla organisty oraz kościelnego
- zapowiedzi i intencje ślubne (niby też co łaska, ale bez opłaty mszy nie będzie)
- ewentualnie – opłatę za sprzątanie kościoła po ceremonii
Muzyka – jeśli planujecie wyjątkową oprawę muzyczną podczas mszy w kościele miejcie to na uwadze:
- Upewnijcie się, że ksiądz z wybranego przez Was kościoła zgadza się na repertuar muzyków, których zatrudniliście. W wielu kościołach piosenki świeckie lub nawet świeckie o tematyce religijnej nie są mile widziane. Czasami nawet w ogóle nie można wprowadzić swoich muzyków (z powodu obaw księdza o „niepoprawny” repertuar)
- Pamiętajcie o tym, że nawet jeśli zrezygnujecie z usługi organisty lub będzie on jedynie przykrywał „części stałe” mszy, należy wypłacić mu całe wynagrodzenie – zazwyczaj ok. 300 zł. Chyba, że ksiądz zaproponuje pominięcie tej opłaty – dopytajcie.
- Przy organizowaniu ślubu w plenerze warto zwrócić uwagę na to, czy w pobliżu znajdzie się prąd (jeśli oczywiście muzycy będą go potrzebować).
- W plenerze w razie niepogody pomyślcie także o miejscu, gdzie muzycy mogliby ukryć się przed deszczem i ochronić swoje drogocenne instrumenty. Może okazać się, że np. smyczkowcy, przy większym deszczu nie będą chcieli wychodzić z instrumentami na dwór. Drewniane instrumenty bardzo mocno reagują na wilgotność powietrza. Zapytajcie o to podwykonawców i zaplanujcie jakąś alternatywę.
Dekoracja w kościele – coraz więcej obiekcji księży co do dekoracji
- Nie zawsze ksiądz zgadza się na dekorację świątyni przez florystę innego niż ten, który zatrudniony jest w kościele. Najczęściej pracę wykonują wtedy siostry zakonne. Upewnijcie się w takim przypadku co składa się na dekoracje waszego dnia.
- Zdarza się także, że ksiądz posiada listę rzeczy zabronionych w zakresie dekoracji, np. przyczepiania dekoracji do ławek, ze szczególnością takich, które uniemożliwiają wyjście gości z ławek od strony środka kościoła. – głównej drogi do ołtarza nowożeńców
- Dowiedzcie się kiedy możliwy jest montaż i demontaż dekoracji ponieważ zapewne w dniu waszego ślubu ktoś inny także będzie brał swój ślub – może wtedy warto podzielić się kosztem dekoracji na dwie Pary Młode, a kwiaty będą wykorzystane na oba śluby.
Jeśli interesuje was organizacja ślubu kościelnego w plenerze, niebawem pojawi się kolejny artykuł z poradami, jak go zorganizować i na co zwrócić uwagę. Organizacja ślubu kościelnego w plenerze dla wielu z was to temat kontrowersyjny i trudny, bo nie wiecie jak do tego podejść, dlatego postaramy się wam go przybliżyć.